Dygresja dla wykształciuchów: Biblioteka aleksandryjska

 

Nowa Biblioteka AleksandryjskaZałożona przez pierwszego z dynastii Ptolemeuszy – Sotera w II połowie IV w. p.n.e. przy ośrodku naukowym, nazywanym Muzejonem, rozwinięta znacznie przez jego następcę – Filadelfosa. Zawierała podobno wszystkie najważniejsze dzieła z regionu śródziemnomorskiego, także dzięki zarządzeniu, że każdy posiadacz jakiejkolwiek księgi, przyjeżdżający do Aleksandrii musiał pozostawić ją do skopiowania skrybom. Główna część zbiorów – Bruchejon – liczyła ok. 490 tys. zwojów i dostępna była jedynie dla wybranych, głównie uczonych. Mniejsza biblioteka znajdowała się przy świątyni Serapisa. Zbiory Serapejonu (ok. 70 tys. zwojów) dostępne były dla wszystkich mieszkańców Aleksandrii.

Bruchejon spłonął w czasie inwazji Juliusza Cezara na Aleksandrię w 47 r. p.n.e., zniszczono wówczas wiele tysięcy zwojów, ale w latach panowania Kleopatry Antoniusz przekazał Egiptowi zbiory biblioteki w Pergamonie i ośrodek został reaktywowany. Ostatecznie biblioteka została zniszczona dopiero w czasach średniowiecza, prawdopodobnie za sprawą chrześcijańskiego patriarchy Teofila, który w 391 r. n.e. rozkazał zburzyć pogański Serapejon i zniszczyć jego zawartość. Popularna legenda (bez potwierdzenia w historii) głosi, że Bibliotekę Aleksandryjską kazał w 642 r. n.e. spalić kalif Omar I mówiąc, że albo te księgi zawierają to samo co Koran, a więc są niepotrzebne, albo są z nim sprzeczne, a przeto szkodliwe…

W 2002 r. w Aleksandrii oddano do użytku nową Bibliotekę Aleksandryjską (Bibliotheca Alexandrina), wybudowaną wg projektu norweskiej firmy Snøhetta kosztem 220 mln dolarów z inicjatywy prezydenta Hosni Mubaraka. W 11-piętrowym, nowoczesnym gmachu znalazły się zbiory biblioteczne w sześciu wyspecjalizowanych kolekcjach (jak dotąd, ok. 700.000 woluminów), 15 sal wystawowych, cztery galerie sztuki, cztery muzea, osiem akademickich centrów badawczych, najnowocześniejszy zespół kinowy, centrum virtual reality, centrum konferencyjne, a także planetarium i laboratorium konserwacji starych manuskryptów. Efektowną fasadę budynku zdobią litery pochodzące ze 120 starożytnych i współczesnych alfabetów. Biblioteka uważana jest za jedno z głównych światowych centrów dialogu między ludźmi, kulturami i cywilizacjami.

 Powrót do tekstu5

Spis treści