Lato artystów

Katalog wystawy7 sierpnia 1998 w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Zakopanem prezes zakopiańskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, Bronisław Stefanik krótkim przemówieniem otworzył wystawę, ukazującą dorobek zakopiańskich artystów w dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku. Wystawa ma charakter biennale - prezentowana jest w okresie wakacji co dwa lata, przemiennie z wystawą rzeźby, instalacji i tkaniny artystycznej.

Janusz Bielski, "Mieszkaniec Cyberiady"Tym razem w galerii przy ul. Weteranów Wojny (zgodnie z zakopiańską zmyłkową tradycją, chlubiącej się adresem Krupówki 41) zaprezentowano blisko 100 prac 23 artystów. Wystawa jest bardzo kolorowa, różnorodna, a pokazane prace w znakomitej większości cechują się wysokim poziomem profesjonalizmu. Większość też jest dość eklektyczna, co z jednej strony dowodzi konsekwencji twórców, trzymających się wiernie (żeby nie powiedzieć - kurczowo) swego emploi, z drugiej - jest wyznacznikiem niejakiej stagnacji w zakopiańskim środowisku. Może to za duże słowo - środowisko zawodowych plastyków jest znacznie szersze i na wystawie zabrakło kilku znanych nazwisk.

Maria Podobińska-Kosssowska, "Limeryk"W tej sytuacji z przyjemnością odnotowałem miłe dla oka i nowoczesne (choć, z drugiej strony, ten Miró...) prace Janusza Bielskiego, z cyklu Mieszkańcy Cyberiady, wykonane - jeśli się nie mylę - w postaci wydruków komputerowych. Podobne w kolorystyce i ciekawe w formie są wycinane z... kolorowych map kolaże Marii Podobińskiej, z cyklu Ziemianie. Znakomite są także Zielniki; Elżbiety Matuszewskiej, plastyczki, która z Warszawy przeniosła się do Rzepisk koło Jurgowa i pokazuje prace, na które składają się zasuszone rośliny i wiążące je rysunki. Bezpośrednio tatrzańskie odniesienia mają natomiast niewielkie pejzaże Ewy Fortuny, wykonane ołówkiem i pastelami.

Barbara Gawdzik-Brzozowska, "Kordula"Nadal w wielkiej formie jest Barbara Gawdzik-Brzozowska, która prezentuje ciąg dalszy cyklu Herosów i Heroin, misternie, nie bez domieszki subtelnego erotyzmu wyrysowanych kolorowymi tuszami na papierze.

Warto odnotować, że w kole zakopiańskim ZPAP działa i wystawia teraz w BWA kilkoro artystów nowotarskich. Innym ewenementem jest to, że wystawie towarzyszy bardzo ładnie wydany i niedrogi (5 zł) kolorowy katalog, ufundowany przez Urząd Miejski. Autorem tekstu jest Wawrzyniec Brzozowski, a opracowania graficznego Mariusz Krzysztof Kozakiewicz, którego prace graficzne, także wykonane na drukarce komputerowej (zięć J.Bielskiego!) bardzo podobały się na wystawie. Z tego katalogu pochodzą ilustracje do recenzji.

Wystawa czynna będzie do końca sierpnia.

Maciej Pinkwart

Powrót do strony głównej