Maciej Pinkwart

Atmowskie ostatki muzyczne

TUTAJ skan artykułu

 

 

3 listopada 2011 w „Atmie” odbył się ostatni spośród zaplanowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie tegorocznych koncertów, realizowanych w ramach polsko-słowackiego projektu „Muzyka pod Tatrami”. W marcu 2012 muzeum zostanie zamknięte i rozpocznie się tam remont, połączony z modernizacją ekspozycji, w której pojawią się urządzenia multimedialne oraz inne nowe rozwiązania techniczne i aranżacyjne. Muzeum Szymanowskiego będzie zamknięte prawdopodobnie przez rok.

Tak więc po raz ostatni w „starych dekoracjach” zabrzmiała w „Atmie” muzyka polska i słowacka, tym razem w wykonaniu uczniów i pedagogów renomowanego warszawskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego. W programie, poza dziełami patrona (Etiudy z op. 4 nr 1 i nr 3 na fortepian oraz Taniec z „Harnasiów” na skrzypce i fortepian), które stanowiły klamrę koncertu, znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego, Grażyny Bacewicz, Bolesława Woytowicza, Adama Andrzejowskiego i wyjątkowo dużo – jak na „Atmę” – dzieł kompozytorów współczesnych: Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Sławomira Kaczorowskiego. Bardzo gorąco przyjęto też Monolog słowackiego kompozytora Juraja Hatrika (ur. w 1941 r.), brawurowo wykonany przez młodego akordeonistę Mateusza Stankiewicza. Poza nim, wystąpili klarnecista Andrzej Ciepliński, skrzypkowie Michalina Krasowska i Dobromir Lesiak oraz pianistki: uczennice Zofia Miksa, Aleksandra Iwanow (kapitalne Capriccio Woytowicza!), Jagoda Stanicka i profesorki – Agnieszka Przemyk-Bryła i Katarzyna Szymańska-Zadrożna.

Wśród publiczności znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Zakopanego: Joanna Staszak i Mariusz Koperski oraz konsul generalny USA w Krakowie Allen Geenberg z małżonką Haruko Ando.

W ramach projektu „Muzyka pod Tatrami” w tym roku odbędzie się jeszcze jeden koncert, ale już poza „Atmą”: 29 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem słuchać będziemy polskich i słowackich kolęd w wykonaniu Tatrzańskiego Chóru „Szumny”, działającego przy Towarzystwie Edukacji Artystycznej, a także utworów jazzowych, które przedstawi trio rodzinne Lubowiczów (Nika – śpiew, Dawid – skrzypce, Kuba – fortepian).