Maciej Pinkwart

Chopin u Szymanowskiego

 TUTAJ skan artykułu

Od 1977 roku zakopiańscy i przyjezdni melomani cieszą się festiwalem „Dni Muzyki Karola Szymanowskiego”. Pierwsze trzy imprezy organizowała „Atma”; od 1980 r. gospodarzem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczne im. K. Szymanowskiego, w „Atmie” mające siedzibę.

Tegoroczne lipcowe koncerty rozgrywane są w czasie obchodów 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina i dlatego też w programie festiwalu znalazło się – poza twórczością Szymanowskiego – sporo utworów Wielkiego Jubilata. Znamiennym wyrazem tej tendencji stał się koncert inauguracyjny, w czasie którego 18 lipca 2010 w Sali Miejskiej Galerii Sztuki wystąpiła polska pianistka pochodzenia bułgarskiego – Katarzyna Popowa-Zyroń, jedna z laureatek Konkursu Chopinowskiego z 1975 r. i profesorka Rafała Blechacza – ostatniego zwycięzcy tego konkursu. W jej wykonaniu usłyszeliśmy Koncert Fortepianowy f-moll Chopina, w wykonaniu którego solistkę wspierał Kwartet „Camerata”, realizujący tu partię, w oryginale przeznaczoną dla orkiestry symfonicznej. Wykonanie było znakomite, a artystka zebrała zasłużone oklaski. W drugiej części koncertu w galerii zabrzmiały kwartety Stanisława Moniuszki, Sławomira Czarneckiego (wiceprezesa Towarzystwa, organizującego festiwal) oraz oczywiście samego Szymanowskiego. Moniuszko (I kwartet d-moll z 1834 r.) był nudny i szalenie akademicki, I kwartet Szymanowskiego (C-dur op. 37, z 1917 r.) jak zwykle był klasą sam dla siebie, a jego III część (Scherzando alla burlesca) to niedościgniony wzór polifonii smyczkowej. Najwięcej oklasków zebrał II Kwartet Spiski Czarneckiego z 1997 r., który brzmiał tak, jakbyśmy nagle przenieśli się pod szczyt Hombarku, albo do karczmy w Łapszach Niżnych, co publiczności się szalenie podobało, a absolutnie wirtuozowskie wykonanie przez „Cameratę” (I skrzypce – Włodzimierz Promiński, II skrzypce – Andrzej Kordykiewicz, altówka – Piotr Reichert, wiolonczela – Roman Hoffman) skutkowało bisowaniem II części. Powodzenie tego utworu należy przypisać również temu, że jego kompozytor, jako jedyny ze wszystkich czterech, był obecny na sali i gorąco dziękował za mistrzowski popis.

Festiwal  trwać będzie dwa tygodnie, a w czasie jego trwania wystąpią artyści z Polski, Słowacji, Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Koncerty odbywać się będą w Miejskiej Galerii przy Krupówkach oraz w Muzeum Szymanowskiego „Atma” przy Kasprusiach. Jedno spotkanie – z pochodzącym z Podhala pianistą Maciejem Łukaszczykiem, prezesem Towarzystwa Chopinowskiego w Darmstadt – przewidziano w Białej Izbie Związku Podhalan. Szczególnie interesująco zapowiadają się recitale pianistyczne: czwartkowy (22 lipca, "Atma") koncert Mariana Sobuli, sobotni (24 lipca, Galeria) Wieczór Improwizacji Jazzowych w wykonaniu Mateusza Kołakowskiego oraz wtorkowy (27 lipca, "Atma") koncert Karola Radziwonowicza, organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie i pewno dlatego nie umieszczony na oficjalnym plakacie festiwalu.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o 19-tej. Wstęp wolny.