Maciej Pinkwart

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego - Zakopane 2014

 

Oscypek muzyczny

 

Karol Bula i Daniel CichyPosiady w Związku Podhalan, na tematy muzyczne, muzykologiczne, kompozytorskie czy edytorskie stanowią już długoletnią tradycję Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Zawsze odbywały się we wtorki, początkowo jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, który w pierwszych latach trwał tylko trzy dni, od piątku do niedzieli, a poprzedzały go właśnie wtorkowe posiady (najpierw w niezapomnianej świetlicy „Śwarna”) oraz czwartkowy wieczór literacki w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Z czasem festiwal wydłużył się do dwóch tygodni, a posiady, organizowane w Białej Izbie Związku Podhalan stały się jego integralną częścią.

W tym roku do spotkania z festiwalowymi słuchaczami w dniu 15 lipca 2014 zaproszony został młody i nowy (od 2013) dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Daniel Cichy. Rozmowę z gościem prowadził Karol Bula, a dotyczyła ona zarówno osiągnięć oficyny (do których należy kończąca się właśnie w tym roku edycja Dzieł Wszystkich Karola Szymanowskiego i finiszujące wydanie wszystkich kompozycji Mieczysława Karłowicza), jak i planów na przyszłość.

Warto wspomnieć, że współpraca PWM z Towarzystwem Szymanowskiego, Atmą i zakopiańskimi Dniami Muzyki rozpoczęła się już w 1977 r., głownie za sprawą redaktorki Dzieł Wszystkich – Teresy Chylińskiej i ówczesnego dyrektora wydawnictwa Mieczysława Tomaszewskiego. PWM przez wiele lat pięknie wydawało programy festiwalu, merytorycznie opracowywane przez jego redaktorów, wszystkie nowości związane z Szymanowskim natychmiast znajdowały się w sprzedaży w „Atmie”, a w czasie trwania festiwalu w miejscach koncertów czynne były stoiska z książkami PWM i nutami. Warto by do tej tradycji powrócić.

Gospodynią wtorkowego spotkania z ramienia Związku Podhalan była dr Małgorzata Wnuk, na stołach znalazł się tradycyjny oscypek i ciasteczka, a przygrywała trzyosobowa kapela. Sala – mimo pozornie niezbyt atrakcyjnego tematu – była pełna.

 

Daniel Cichy

 

 

Powrót do spisu treści

Następna impreza