Szlakami Skaldów

Tutaj skan artykułu

 

Ukazał się interesujący przewodnik biograficzno-krajoznawczy Szlakiem Skaldów, autorstwa Jarosława Fischbacha, napisany przy współpracy Jacka A. Kabaty i Mariusza Szylaka. Sygnowany w Płocku 2015, został wydany przez oficynę Samizdat Zofii Łoś. Ma przeszło 80 stron i opisuje związki jednego z najlepszych polskich zespołów muzycznych z Krakowem, Zakopanem i Tatrami. Okazją do publikacji jest półwiecze działalności grupy, stworzonej przez braci Andrzeja i Jacka Zielińskich w 1965 r.

W części zakopiańskiej dowiadujemy się sporo o góralskich (po matce, Zofii Cukier) korzeniach braci Zielińskich, ich wykształceniu i praktyce muzycznej i tradycjach bywania w Zakopanem, a także o fascynacjach tatrzańskich. Jarosław Fischbach analizuje obecność motywów góralskich i tatrzańskich w twórczości Skaldów, po czym prowadzi czytelnika kilkoma trasami przez Zakopane, ukazując miejsca, gdzie członkowie zespołu chętnie bywali, gdzie filmowano klipy z ich piosenkami, a także skąd czerpali inspiracje. Poznajemy też miejsca w Tatrach, wiążące się z utworami muzycznymi i filmami, związanymi z działalnością artystyczną braci Zielińskich: Krywań, Morskie Oko. Kasprowy Wierch, Giewont.

Ciekawym uzupełnieniem książki jest prezentacja okładek płyt Skaldów z motywami krakowskimi i górskimi, a także omówienie kilkudziesięciu piosenek zespołu, związanych z Krakowem i (w większości!) z Podhalem i Tatrami.

Jarosław Fischbach to nie tylko wielki i kompetentny fan Skaldów, lecz także geograf (Uniwersytet Łódzki), przewodnik, podróżnik i pisarz (O jeden ląd za daleko), właściciel biura podroży i… gospodarstwa agroturystycznego. Przez wiele lat był organizatorem łódzkich Tygodni Gór.

(mp)