Zawarte tu teksty mogą być wykorzystywane jedynie za zgodą właściciela strony!

© Copyright by Maciej Pinkwart

 

 

Co słychać?

1 kwietnia 2017

 

Z okazji Prima Aprilis wznawiam – zgodnie z zapowiedzią - moje porzucone przed 8 miesiącami Nowinki, tym razem pod ich pierwotnym - z 2003 r. - infantylnym tytułem Co słychać? Napisałem jakiś czas temu na FB, że zrobię to, jak się pozbędę dwóch terminowych spraw, ponieważ się to udało osiągnąć, więc realizuję obietnicę. Po prawdzie, nie bardzo wiem, kogo mogą obchodzić informacje na temat moich prywatnych spraw i moje osobiste komentarze, ale ponieważ parę osób się o to dopominało, więc będę starał się to zrealizować. Jak dobrze pójdzie, ta strona będzie aktualizowana co tydzień, najpewniej w sobotę, choć nie zobowiązuję się do bardzo systematycznej regularności.

Te dwie sprawy, które musiałem z siebie zepchnąć, to książka o pierwszym proboszczu zakopiańskim Józefie Stolarczyku i XV Wielka Gala Poezji.

 

Monografia Pleban spod Giewontu została 28 marca 2017 r. oddana do Wydawnictwa "Wagant" w objętości przeszło 620 stron przeliczeniowych. Obejmuje wszystkie dziedziny życia i działalności Stolarczyka i prezentuje mnóstwo nowych, nie publikowanych wcześniej dokumentów osobistych i kościelnych, teksty kazań i innych wystąpień publicznych, wiele korespondencji proboszcza, a także wiele nieznanych szerzej świadectw dziejów XIX-wiecznego Zakopanego, w tym testament założyciela pierwszej kaplicy zakopiańskiej, Pawła Gąsienicy, niezwykle ciekawy testament samego Stolarczyka, czy wspomnienia rodzinne właściciela dóbr zakopiańskich Edwarda Homolacsa. Zbieranie materiałów i samo pisanie trwało prawie półtora roku, a przecież sporą część - samą transkrypcję Kroniki Parafii Zakopiańskiej i komentarz do niej - miałem gotowe już od 30 lat. Materiały pochodzą z archiwów państwowych, muzealnych, parafialnych i kurialnych (Tarnów, Kraków). Książka powinna ukazać się na rynku latem tego roku.

á Szkic Wojciecha Kossaka

 

Wpis do księgi urodzonych i ochrzczonych parafii Łętownia, filia w Jordanowie á

Jubileuszowa, XV Wielka Gala Poezji, otwierająca przy okazji obchody 25-lecia zakopiańskiej szkoły artystycznej, odbyła się w tym roku zupełnie nietypowo, bo w środę (22 marca 2017) wieczorem, na dużej scenie Teatru Witkacego (dotychczas odbywała się w piątkowe południe w auli Szkoły). Zmiana miejsca wynikła z jubileuszowego charakteru uroczystości, zmiana terminu - ze względu na wcześniejsze zobowiązania Gwiazdy Wieczoru - Agnieszki Przekupień, której recital piosenkarski (wspólnie z pianistą Ignacym Wiśniewskim) był dopełnieniem Gali. Spotkanie otwierała piosenka Sur le pont d'Avignon, od lat stanowiąca hymn Gali, tym razem śpiewana przez Agnieszkę na żywo. Ten sam utwór Agnieszka Przekupień i Ignacy Wiśniewski wykonali na zakończenie Gali, z udziałem publiczności - i Andrzeja Zaryckiego, który napisał przepiękną muzykę do tego wspaniałego wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Andrzej Zarycki był honorowym gościem Gali, podobnie jak drugi kompozytor, wywodzący się z naszego terenu - Jan Kanty Pawluśkiewicz. W konkursie wzięło udział 45 autorów i 165 wierszy - 30 najlepszych przedstawili ze sceny aktorzy "Witkacego" Katarzyna Pietrzyk i Krzysztof Najbor. W jury po raz pierwszy oprócz stałych sędziów konkursowych (Grażyna Malinowska - przewodnicząca, Justyna Jasiorkowska, Justyna Kowalik, Mirosław Nadymus i Renata Piżanowska) zasiadali także laureaci kilku minionych Gal: Mikołaj Borkowski, Karina Kalemba-Bieniek, Paulina Przekupień-Maciuszek, Joanna Najbor i Hanna Wojak. Konkurs w rewelacyjnym stylu wygrały Zuzanna Śliwa z kl. VI (nominacje na I miejsce od sześciu z dziesięciu jurorów) i Agnieszka Utracka z kl. IX (osiem nominacji, w tym siedem na miejsce I). Swoje nagrody przyznałem w tym roku Zuzi Śliwie i Oli Dziedzinie. Poezji towarzyszyła muzyka jazzowa w wykonaniu kwartetu pod kierunkiem Stanisława Lubowicza (poza nim: Mirosława Lubowicz oraz Karolina i Jan Siaśkiewiczowie), scenografię robili Renata i Andrzej Mrowcowie i Jadwiga Rogowiec. Fundatorami nagród byli: Rada Rodziców POSA, Starosta Tatrzański i Burmistrz Zakopanego. Ci dwaj ostatni tradycyjnie od kilku lat na Galę nie przyszli, ale byli ich przedstawiciele. Kończący Galę recital Agnieszki Przekupień (która jest także jedną ze zwyciężczyń Gali, z 2005 r.) składał się z piosenek musicalowych i poezji śpiewanej, był nawet jeden evergreen z moim tekstem do utworu Gershwina The man I love. Wszystko udało się nadzwyczajnie, z czego się bardzo cieszę, bo to była ostatnia Gala, którą organizowałem i prowadziłem. Trzeba wyczuć, kiedy w szatni płaszcz pozostał przedostatni, trzeba wiedzieć, kiedy wstać i wyjść... - jak nas nauczał zmarły niedawno nasz mistrz, Wojciech Młynarski.

Niespodziewanie przyszła wiosna, dla mnie bardzo szybko, jako że zimy przez to zamknięcie w domu i pisanie "Stolarczyka" prawie nie poczułem, choć zimowe zmęczenie - tak. W ciągu paru dni pojawiły się krokusy (poniżej - w Witowie), zaczyna rosnąć zielona trawa, a w gniazdach na Podhalu urządzają się już bociany. Czas i opony już letnie...