Jan Paweł II na Kasprowym Wierchu, fot. Paweł MurzynKAROL WOJTYŁA (* 18 V 1920, Wadowice, † 2 IV 2005, Watykan), ksiądz, profesor KUL, papież. Studiował polonistykę na UJ, w czasie okupacji był robotnikiem w krakowskim "Solwayu", grał w Teatrze Rapsodycznym i studiował na tajnym Seminarium Duchownym. W 1946 uzyskał święcenia kapłańskie, w 1948 doktoryzował się z teologii, w 1953 habilitował się, w 1957 został docentem na KUL. Rok później konsekrowany na biskupa, w 1964 mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, w 1967 kardynałem. 16 X 1978 wybrany papieżem, przybrał imię Jana Pawła II.

 Od dzieciństwa uprawiał turystykę górską i narciarstwo, początkowo w Beskidzie Makowskim. Od 1932 bywał w Tatrach, najpierw z bratem Edmundem i ojcem. W 1938 służył jako junak w Hufcach Pracy przy budowie drogi Zubrzyca - Krowiarki. Od 1950 wędrował po Tatrach, Beskidach i Bieszczadach, najczęściej w tow. studentów, których był duszpasterzem. Przeszedł niemal wszystkie szlaki turystyczne Tatr i Beskidów. Taternictwa nie uprawiał. Od 1953 zimą wędrował na nartach najczęściej w rejonie Dolinie Chochołowskiej, Hali Kondratowej, Hali Gąsienicowej i Polany Rusinowej. Narciarstwo zjazdowe uprawiał w mniejszym stopniu, na Kasprowym Wierchu.

 Od 1952 r. zatrzymywał się w Zakopanem w "Księżówce", a od 1965 niemal co roku pierwszy tydzień stycznia spędzał u ss. urszulanek w Jaszczurówce - Borach. Tutaj też zatrzymywał się, gdy przyjeżdżał prywatnie w ciągu roku na wypoczynek.

 Jako arcybiskup metropolita krakowski bywał na Podhalu kilkanaście razy w roku, szczególnie regularnie uczestnicząc w uroczystościach maryjnych w Ludźmierzu (15 VIII).

 Jako papież był pierwszy raz w Tatrach 23 VI 1983, kiedy to w schronisku na Polanie Chochołowskiej spotkał się z Lechem Wałęsą. Trasę jego spaceru do Dol. Jarząbczej nazwano szlakiem Jana Pawła II. W 1997 roku w czasie pielgrzymki do Polski Jan Paweł II przebywał w Zakopanem w dniach 4-7 czerwca. Jego rezydencją była „Księżówka” – dom rekolekcyjny Episkopatu Polski przy al. Przewodników Tatrzańskich. W dniu rozpoczęcia pielgrzymki radni Zakopanego, obradujący pod przewodnictwem Michała Gąsienicy-Szostaka podjęli uchwałę o zmianie herbu miasta - dawną, wywodzącą się z początków XIX wieku symbolikę tatrzańsko-górniczą zastąpił wizerunek krzyża na Giewoncie z kluczami św. Piotra z herbu Watykanu. Autorem projektu herbu jest Michał Gąsienica-Szostak. Głównym akcentem pobytu papieża w Z. była 6 VI 1997 msza św. na stadionie Wielkiej Skoczni, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. W czasie tej mszy burmistrz Zakopanego, Adam Bachleda-Curuś złożył Ojcu Św. hołd w imieniu górali polskich. Poza tym Jan Paweł II odwiedził w czasie tej wizyty klasztor sióstr urszulanek w Borach, gdzie zwykle spędzał swe zimowe wakacje w czasach, gdy był biskupem krakowskim,  kościół Św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego, Kościół MB Nieustającej Pomocy na Krzeptówkach, który uroczyście konsekrował, Kościół św. Rodziny przy Krupówkach, gdzie spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi, uczestniczył także w nabożeństwie różańcowym w Ludźmierzu. 5 czerwca 1997, w czasie dnia prywatnego papież przeleciał helikopterem nad Orawą, Podhalem, Spiszem i Pieninami, a także nad głównym łańcuchem Tatr. Późnym popołudniem tego samego dnia pojechał do Morskiego Oka, gdzie złożył wizytę w schronisku, rozmawiał z dyrektorem TPN Wojciechem Gąsienicą-Byrcynem i oglądając panoramę szczytów wokół jeziora, apelował o dbanie o przyrodę tatrzańską. 6 VI 1997 papież wjechał kolejką na Kasprowy Wierch, podziwiając panoramę Doliny Stawów Gąsienicowych, a następnie pojechał samochodem do kaplicy albertynek na Kalatówkach.

Wizyty Ojca Św. w Tatrach upamiętnia kilka tablic pamiątkowych.

Na Krzeptówkach w Zakopanem w l. 1989-91 powstał kościół - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, wybudowany przez ks. pallotynów wg proj. Stanisława Tylki jako votum dziękczynne za uratowanie życia papieża w czasie zamachu 13 V 1981.

 

(Z przygotowywanej "Encyklopedii Zakopiańskiej")