Maciej Pinkwart                                                        

Mój Ojciec

 

 

 

Mój ojciec, Edmund Pinkwart, urodził się w Warszawie 7 października 1896 r., zmarł w Milanówku 24 października 1962 r. Syn Karola Rudolfa i Marii z domu Świtaj. Jest pochowany na cmentarzu ewangelickim na ul. Młynarskiej w Warszawie. Pierwszy raz żonaty z Joanną Scheing (1894-1958), z tego małżeństwa miał córkę Hannę (1922-1987), zamężną z Julianem Wereszczyńskim i od wojny mieszkającą w Londynie. Hanna Wereszczyńska pozostawiła córkę Bożenę. Drugi raz żonaty z moją matką, Anielą z domu Lublin (1920-1989). Jestem ich jedynym dzieckiem. Ojciec miał młodszego brata, Huberta, którego dziećmi są Tala i Harry, zamieszkali w Gliwicach.

Ojciec był niemieckiego pochodzenia (dziadek Karol Rudolf był Niemcem, urodzonym we Frankfurcie nad Odrą, zmarł w Warszawie, patrz tutaj) i jako Niemcy cała rodzina została wywieziona przed I wojną światową na Syberię. Przynależność do niemieckiej gminy pozwoliła ojcu bezpiecznie powrócić do... Polski. Znaczenia załączonych po prawej dokumentów w tej sprawie (po kliknięciu ukaże się ich kilka) nie jestem w stanie do końca pojąć, proszę o pomoc... W czasie Powstania Warszawskiego Ojciec był zaś oficerem Armii Krajowej i walczył przeciw Niemcom, dowodząc oddziałem partyzanckim w rejonie ul. Jasnej w Warszawie (patrz niżej - zdjęcia z tamtego rejonu), następnie na Starym Mieście. Cała rodzina została aresztowana i wywieziona z Warszawy. W czasie powstania zginęła (a właściwie zaginęła) moja babcia, Marianna z domu Świtaj. Nie wiemy, gdzie została pochowana. Mój ojciec trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie (wg niego - w Ursusie), a następnie przez Erfurt do obozu w Zella-Mehlis. Pracował tam jako tłumacz i jako ślusarz. Z zawodu był księgowym. Po wojnie pracował w incowskiej "Wilbrze" i w Polskim Towarzystwie Biblijnym. Był ewangelikiem.

 

Kilka zdjęć z Powstania znalazłem w papierach po swoim ojcu. Być może ktoś rozpozna siebie lub swoich krewnych i zechce dać mi znać o okolicznościach w jakich wykonano te zdjęcia.

(Wszystkie fotografie na tej stronie po kliknięciu zostaną powiększone)

 

W papierach po mojej Mamie znalazłem pamiętnik, a raczej wspomnienia Ojca z okresu bezpośrednio po Powstaniu Warszawskim. Oto one.