Dygresja dla wykształciuchów: Nie tylko cztery teściowe

 

Islam oznacza „poddanie się woli Boga”. Muzułmanin (muslim) to osoba poddana Bogu, przestrzegająca pięciu zasad – filarów wiary (arkan al Islam):

- Wyznanie wiary (szahada), a więc wypowiedzenie wobec Boga (ludzcy świadkowie nie są konieczni) słów: Nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem. Różnie to brzmi w różnych językach arabskich, które co prawda mają wspólne pismo, ale wymowę już różną. Nie mogę się powstrzymać, by nie zacytować tego tak, jak mnie uczył jeden z lektorów języka arabskiego (dziś już nie pomnę z jakiego kraju, zmieniali się szybko na skutek następujących w ich ojczyznach zamachów stanu…): La illahi il Allahi, Mahomaddun rasul Illahi

- Modlitwa (salat) – każdy praktykujący muzułmanin obowiązany jest do pięciu modlitw dziennie, wygłaszanych z twarzą zwróconą w kierunku Mekki. Są to: al-Fadżr – modlitwa przed wschodem słońca, al-Zuhr – modlitwa południowa, al-‘Asr – popołudniowa, al-Maghrib – modlitwa o zachodzie słońca, uchodząca za najważniejszą i al-Isza, modlitwa nocna, która powinna być zakończona przed północą, kiedy to zaczyna się nowy dzień. Pory modlitw są dość elastyczne, jednak istnieją zalecenia, by odbywać je o konkretnych godzinach, zresztą o konkretnej porze wzywa do nich muezin z wieży minaretu i nadają je przez radio niektóre rozgłośnie. W różnych krajach, a nawet różnych miastach godziny te są różne. Dla przykładu, w Kairze – fadżr 4:59, zuhr 11:43, asr 14:36, maghrib 16:56, isza 18:17… Prócz tego w piątek (który u muzułmanów jest dniem świętym i wolnym od pracy, jak u nas niedziela) powinno się uczestniczyć w modlitwie zbiorowej al-Dżuma, odbywającej się w południe w meczecie pod przewodem imama.

- Jałmużna (zakat), przekazywana zazwyczaj jako podatek od dochodu. Nie należy unikać też bezpośredniego rozdawania części swego majątku na rzecz potrzebujących. Jedna z fatw, czyli wykładni wiary, która mi się ogromnie podoba jest taka: Jest zalecane aby po tygodniu od narodzin ściąć dziecku włoski, zważyć je i równowartość tej wagi w srebrze rozdać biednym. Pewno nie jest to dużo, ale jakie ładne…

- Post (saum), przede wszystkim w czasie Ramadanu, przypadającym w dziewiątym miesiącu roku muzułmańskiego (w 2010 r. nowy islamski rok 1432 – czyli pierwszy dzień miesiąca Muharram – rozpoczął się 7 grudnia, Ramadan – 11 sierpnia – 9 września). W czasie Ramadanu, dorośli muzułmanie od świtu do zachodu słońca muszą powstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu i uprawiania seksu (to ostatnie niektórzy muzułmanie stosują przez całą dobę w trakcie Ramadanu), poza tym powinni prowadzić normalne życie. Z postu zwolnione są osoby, które w czasie tego miesiąca (co roku kiedy indziej, Ramadan „cofa” się co roku o 11 dni, zgodnie z rytmem roku księżycowego) są ciężko chorzy, kobiety w ciąży i w czasie karmienia piersią, lub które właśnie mają okres. W takim przypadku cały ramadan, bądź tylko te dni, w czasie których nie poszczono, trzeba odprawić w innym miesiącu tego samego roku. Ramadan odprawiany jest na pamiątkę faktu, iż w tym właśnie miesiącu, wówczas w środku lata (ramadan znaczy „palący”) prorok Mohammed po raz pierwszy czytał wiernym świętą księgę Kur’an. Pości się także w czasie specjalnych muzułmańskich świąt.

- Pielgrzymka do Mekki (hadżdż), którą powinien przynajmniej raz w życiu odbyć każdy muzułmanin. Miesiącem, w którym się to odbywa jest al-hidżdża - ostatni miesiąc w roku. Powinna trwać co najmniej pięć dni, obejmować wiele obowiązkowych modlitw i rytuałów, m.in. procesję wokół al-Kaby – świątyni, w którą wmurowany jest Czarny Kamień, darowany prorokowi Adamowi przez Boga, medytacje na równinie Arafat, symboliczne kamienowanie szatana.

Poza tym do zasad islamu należy zakaz picia alkoholu, używania narkotyków, hazardu, lichwiarstwa i przekupstwa oraz spożywania wieprzowiny, a także jakiegokolwiek mięsa, przygotowanego niezgodnie z przepisami islamu (np. ze zwierzęcia, zabitego nie przez muzułmanina czy w sposób sprzeczny z rytuałami). W zasadach ubierania się obowiązuje hidżaz czyli skromność: kobieta powinna mieć zakryte całe ciało, z wyjątkiem twarzy i dłoni (w bardziej ortodoksyjnych odmianach islamu także twarz z wyjątkiem oczu). Od 12 roku życia obowiązuje noszenie chusty, okrywającej szczelnie włosy i szyję oraz opadającej na piersi. Ubiór powinien być luźny, tak by nie ukazywać kształtów ciała, ale to w miastach stosowane jest w zasadzie tylko wśród starszych kobiet, bo w młodszych generacjach najczęściej widzi się wąskie spodnie, bluzki i, obowiązkową, chustę. Jedynie w czasie hadżdżu tak mężczyźni, jak i kobiety noszą głowy odkryte. Mężczyźni w zasadzie zobowiązani są zakrywać strefę ciała między pępkiem a kolanami, jednak w praktyce i oni zwykle noszą luźne szaty po kostki (galabije). Seks, a nawet jakiekolwiek zbliżenia (np. trzymanie się za rękę) dozwolone są tylko w małżeństwie. Kobieta i mężczyzna nie powinna przebywać sam na sam w pomieszczeniu zamkniętym z mężczyzną, który nie jest jej rodziną. Muzułmanka może poślubić jednie muzułmanina. Muzułmanin może poślubić także żydówkę lub chrześcijankę, pod warunkiem zgody na wychowanie dzieci w religii muzułmańskiej. Szariat (czyli prawo religijne) dopuszcza posiadanie do czterech żon (tylko Prorokowi wolno było na więcej – miał ich dziewięć, z czego pierwsza – Chadżidża, starsza o 15 lat - przez ćwierć wieku była jego jedyną żoną) – pod warunkiem, że stać go będzie na ich utrzymanie. Bowiem prawo zakłada, że w wyniku małżeństwa status społeczny kobiety nie może się pogorszyć, a jeśli nawet żona pracuje, to zarobione pieniądze, jeśli chce, może przeznaczyć wyłącznie na swoje zachcianki, bo obowiązek utrzymania całej rodziny ma mężczyzna. Każdej żonie mężczyzna musi zapewnić posag (mahr), w skład którego obecnie najczęściej wchodzi samodzielne mieszkanie oraz złota biżuteria. W razie rozwodu mieszkanie i złoto pozostaje własnością żony. Jeśli o rozwód wnosi żona, resztę posagu musi zwrócić, jeśli mąż – pieniądze pozostają przy żonie.

 

Powrót do tekstu5

Spis treści