Dygresja dla wykształciuchów: Stolica

 

Kair, al-Qahirah, zwycięzca, to oficjalna nazwa miasta, wywodząca się z czasów, gdy tak nazywano jego założyciela – zwycięskiego generała Dżauhara as-Sikilli z dynastii Fatymidów, który pod koniec X w. rozpoczął jego budowę. Ale miejscowi najczęściej nazywają stolicę Masr, czyli po prostu tak samo, jak w lokalnym dialekcie wymawia się nazwę Egiptu – Al Misr.

Jednak tak naprawdę pierwszą osadę – o charakterze wojskowego fortu - założyli w tym miejscu w 150 r. Rzymianie. Wokół powstała wioska koptyjska. W 642 r. teren został obsadzony przez Arabów, którzy już niebawem wybudowali tu pierwszy na terenie Afryki meczet. Po podboju przez Fatymidów dawną osadę wojskową przekształcono w miasto, które stało się stolicą Egiptu. Współczesny Kair wraz z przedmieściami obejmuje teren przeszło 86 tysięcy km2, rozłożonych po obu stronach Nilu na długości ok. 40 km. W obręb współczesnej stolicy włączone zostały dawne punkty administracyjne z czasów faraonów, m.in. Memfis i Heliopolis.

W samym Kairze mieszka ponad 8 milionów osób, zaś w jego aglomeracji miejskiej – 17,5 mln. Jest to największe miasto Afryki i jedno z największych na świecie. Gęstość zaludnienia przekracza 37 tys. osób na kilometr kwadratowy. Przeciętne gospodarstwo domowe liczy 4,4 osób. Średnia długość życia u mężczyzn – 60 lat, u kobiet – 63. Dominującą religią jest islam (90-94 %), głównie sunnicki, pozostali mieszkańcy w większości są Koptami. Katolicy stanowią ułamek procenta, rośnie natomiast w ostatnich latach liczba protestantów.

Deszcz pada rzadko, głównie w okresie między grudniem a marcem (do 25 mm/m2 rocznie). Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń (17,5o C w dzień, 8o C w nocy), najcieplejszym – lipiec (36,5o C). Kair jest dużym centrum przemysłowym, a zanieczyszczenie środowiska należy do największych na świecie, stąd częstym zjawiskiem jest smog. Dostęp do bieżącej wody (pobieranej z Nilu) ma 85 % mieszkańców. Na 1000 mieszkańców przypada niby tylko 114 samochodów, ale ruch na ulicach jest jednym z największych na świecie, w efekcie także jest przyczyną wielkiej liczby wypadków. Są dwie linie metra (jedyne metro w Afryce), o długości przeszło 42 km.

Powrót do tekstu5

Spis treści