Publikacje Macieja Pinkwarta

Do kolejnego tomiku poezji dojrzałem pod koniec 2000 roku, by powitać nowe stulecie i tysiąclecie nową publikacją, która tym razem była dedykowana Alicji - którą wymyśliłem, żeby mieć z kim przechodzić na drugą stronę lustra. Większość tekstów napisałem właśnie w 2000 roku. Jako pierwsze, niejako warsztatowe, powstały teksty cyklu Mijając Itakę - napisane "w czasie rzeczywistym", podczas podróży do Grecji w ramach pleneru artystycznego POSA w Grecji, w kwietniu i maju 2000. Codziennie pisałem przynajmniej jeden wiersz, przeważnie wiążący się ze zwiedzanym terenem. Tytuły wierszy to właśnie miejsce i data. Najbardziej lubię Mykeny, 2 maja 2000, zaczynający się od słów Był taki moment, gdy spadł deszcz... Drugi cykl to Paryski prospekt, opisujący moje fascynacje tym miastem, w kontekście - niezrealizowanych, niestety - planów wyjazdu tam z Alicją. Cóż, gdyby plany te zostały zrealizowane, książka na pewno by się nie ukazała... No i wreszcie trzeci, tytułowy cykl - Lustro.  Nader osobisty, może za bardzo - nie wiem czy zrozumiały pozakontekstowo. Ale wiersze z Lustra są często cytowane w Internecie, trafiły do pewnych antologii, wielu osobom pomogły wyeksplikować własne uczucia. Więc może potrzebne? Najbardziej lubię Pamięć dotyku i Kolczyki, a wiersz Droga został opublikowany na amerykańskim portalu poetyckim (The Way). Kilka wierszy z tego cyklu, te z żeńską gramatyką, są autorstwa Alicji, a zamieściłem je dlatego, by pokazać coś w rodzaju cybernetycznego sprzężenia zwrotnego, w sensie inspiratywnym. Niezrozumiałe? Nie szkodzi.

Lustro wydał łódzki "Interfart", a nakład wyniósł w paru rzutach ok. 1000 egz. Grafiki, ilustrujące tekst robiły Renata Mrowca i Zofia Szwajnos, trochę zabawek ze zdjęciami zrobiłem ja.

 

14 x 20 cm, 102 strony, okładka kolorowa lakierowana, w środku ilustracje (grafiki) czarno-białe (Renata Mrowca, Zofia Szwajnos), Oficyna Wydawnicza "Interfart" , Łódź (sygnowane: Nowy Targ) 2001

 

Tableau

Dalej....