Publikacje Macieja Pinkwarta

 

 

 

Mariusz Zaruski stał się bohaterem moich książek za sprawą Witolda H. Paryskiego, który przed wielu laty opublikował własne opracowanie książki autorstwa generała pt. Na bezdrożach tatrzańskich. I kiedy po ukazaniu się moich Zakopiańskich szlaków Szymanowskiego Wydawnictwo "Kraj" zaproponowało mu podobne opracowanie w tej samej serii - Paryski odmówił i wskazał na mnie jako na autora. Obiecał pomoc, dostęp do swojego archiwum i... krytykę. Zgodziłem się. A że akurat w tym właśnie czasie (lata 80. XX w.) pisałem doktorat o prasie zakopiańskiej - miałem okazję zapoznać się i wykorzystać teksty Zaruskiego, publikowane w lokalnych czasopismach. I tak poznałem bliżej tę część życia twórcy TOPR, która dotąd umykała uwadze jego biografów - rozmaite aspekty jego  działalności społecznej i dziennikarskiej w Zakopanem. Po kilku latach wróciłem do tej tematyki, przygotowując, zdaje się dla "Sportu i Turystyki", krytyczne wydanie tatrzańskich felietonów Zaruskiego. Z rozmaitych przyczyn publikacja ta nie doszła do skutku.

I teraz, już jako wieloletni felietonista, na prośbę Wydawnictwa "Wagant" ponownie zabrałem się do tego dzieła. Postanowiłem więc przepracować na nowo sprawy biografii zakopiańskiej Mariusza Zaruskiego i pokazać mistrzostwo pisarskie i kronikarskie w jego świetnie napisanych felietonach. Jest w nich opisane mnóstwo faktów i wymienionych dziesiątki nazwisk pionierów narciarstwa, turystów, taterników i działaczy Towarzystwa Tatrzańskiego. Większość z nich udało się zidentyfikować (dziękuję za pomoc m.in. red. Józefowi Nyce), niestety - nie wszystkich. Jeśli ktoś mógłby pomóc w tym dziele - proszę o list.

 

16,8 x 23,6 cm, 416 stron, okładka miękka, redakcja Renata Piżanowska i Michał Zarytkiewicz, grafika Sławomir Mirski, wydawnictwo "Wagant", Nowy Targ, 20 21 r. Książka do nabycia w internetowej księgarni wydawnictwa Wagant - TUTAJ.

 

Tableau

Dalej