Publikacje Macieja Pinkwarta

 

 

Stefan Żeromski to wyjątkowy bohater zakopiańskich biografii. Nie mieszkaniec stały - jak Stolarczyk czy Witkiewicz, nie bywalec jak Sienkiewicz, nie poszukiwacz tematów twórczych, jak Szymanowski, nie pasjonat taternictwa i narciarstwa, jak Karłowicz. Najpierw kierowała go tu choroba i ciekawość - wtedy bywał po kilka miesięcy w roku. Potem zaczął się przyzwyczajać, że Zakopane jest dla niego alternatywą domową. W końcu - wyrzucony ukazem carskiej ochrany z Królestwa Polskiego, osiadł tu jako banita. Wreszcie wydarzenia Wielkiej Wojny, a niemniej - tragedia rodzinna i skomplikowana sytuacja osobista zatrzymały go tu na długich pięć lat. Wtedy to przypadło mu w udziale uczestniczyć w wyprowadzaniu Zakopanego z objęć mateczki Austrii, i to w nie byle jakim charakterze - prezydenta Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Tak mówiliśmy do tej pory. Ale czy w ogóle była jakaś Rzeczpospolita Zakopiańska i jakiś jej prezydent?

Postać ciekawa, trudna, dziś mocno już zapomniana. Długo przymierzałem się do tego tematu licząc na to, że zrealizuje go kto inny. No i tak wyszło, że musiałem ja to zrobić. Ciężko było, ale nie żałuję. W aneksie do książki zebrałem najważniejsze moim zdaniem tatrzańskie i zakopiańskie wypisy z dzieł Żeromskiego.

 

16,8 x 23,6 cm, 416 stron, okładka miękka, redakcja Renata Piżanowska i Michał Zarytkiewicz, grafika Sławomir Mirski, wydawnictwo "Wagant", Nowy Targ, 2018 r. Książka do nabycia w internetowej księgarni wydawnictwa Wagant - TUTAJ.

 

Tableau

Dalej